(113kB)
Świątynia w Górzance

Świątynia w Górzance wprawdzie nie jest sanktuarium Maryjnym, ale ma niezwykłą historię i tylko cudem nie została zniszczona w latach 60-tych XX wieku.
(19kB) Górzanka to niezwykłe miejsce, znajdowała się tam dawna łacińska kaplica dworska z prawdopodobnie 1713 roku, która została przekazana Grekokatolikom (przebudowana na cerkiew), a następnie w 1969 roku powołana została Parafia Rzymsko-Katolicka Wniebowstąpienia Pana Jezusa. W świątyni tej mimo burzliwej historii zachowały się, zostały odnalezione, zwrócone i odrestaurowane niektóre elementy dawnego wyposażenia. W kościele w Górzance można podziwiać wyjątkowy płaskorzeźbiony - pletowo-reliefowy ikonostas z 1752 roku (niekanoniczny, niezgodny z regułami obrządku wschodniego), który staraniem Księdza Piotra Bartnika został w ostatnich latach odnowiony.

Po wizytacji biskupa greckokatolickiego na początku XX wieku - uznawany dziś za zabytkowy ikonostas został zdjęty i w 1912 roku zastąpiony nowym, w którym ikony odpowiadają regułom obrządku wschodniego. Obecnie (mimo iż jest to kościół rzymsko-katolicki) jeszcze 5 ikon Apostołów poddawanych jest kosztownej konserwacji.

(48kB)

PIELGRZYMIE - TURYSTO !
Podróżując po Bieszczadach, koniecznie odwiedź te miejsca, w których przez wieki zgodnie modlili się do tego samego Boga łacinnicy i unici, Polacy, Rusini, Żydzi, Cyganie i wszyscy tu żyjący. Uszanuj je i włącz się w trud utrzymania oraz remontów bieszczadzkich świątyń - cerkiewek i kościołów. Przez okazanie szacunku dla świątyń ziemskich niech Pan Bóg doprowadzi cię do świątyni niebieskiej.

Ks. Piotr Bartnik

Konieczny jest remont dachu, Ksiądz Proboszcz prosi o wsparcie:

Parafia Rzymsko-Katolicka w Górzance
Górzanka 50 38-610 Polańczyk Wołkowyja

17 8642 1012 2003 1201 9577 0001

"Ofiara na remont Świątyni"

Zobacz folder informacyjny o Świątyni w Górzance - pliki PDF: folder - str. 1 i 4folder - str. 2 i 3

Forlder o Świątyni w Górzance, wyd. 2013 (PDF 11,1 MB)

Wypoczynek w Górzance - Złota polska jesień w Bieszczadach - odpust w Łopience - atrakcje w okolicy

Górzanka ma już swoją stronę internetową: http://www.parafia-gorzanka.pl

Magdalena Święcka