(113kB)
Kalwaria Pacławska

(39kB) Kalwaria Pacławska wydawała mi się Sanktuarium skrytym i niedostępnym, takim do którego trudno dojechać. W czasie mojego pobytu z koleżanką w Bieszczadach, Ksiądz Piotr Bartnik ogłosił w swojej Parafii, iż wybiera się na jeden dzień do Kalwarii pielgrzymami z Woli Michowej. Miałyśmy więc dobrego Przewodnika.

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej jest głównym sanktuarium Maryjnym w Archidiecezji Przemyskiej. Sanktuarium to jest bogate w swej formie architektonicznej i wystroju. Wobec Majestatu Boga i piękna świątyni zmęczony pielgrzym klęka pokornie przed Wielkim Ołtarzem Krzyża Świętego w prezbiterium oraz obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej - Wysłuchującej (gdyż ma odsłonięte ucho) znajdującym się w prawym skrzydle transeptu.

Matka Boża Królowa w prawej ręce trzyma berło, a na lewej Dzieciątko. Dziecię prawą rączką błogosławi, a w lewej trzyma kulę ziemską. Koronacji obrazu dokonał 15 sierpnia 1882 roku bp Łukasz Ostoja Solecki. Papież Leon XIII przesłał telegram z błogosławieństwem apostolskim dla wszystkich wiernych uczestniczących w tym obrzędzie liturgicznym. Postać Matki Bożej na obrazie z Dzieciątkiem okryta jest srebrną sukienką. (46kB) Wokół sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej ustawionych jest 41 kaplic kalwaryjskich, jeden krzyż oraz trzy kamienne słupy. 35 kaplic i krzyż na rzeką Wiar służą do rozważania tajemnic Męki Pańskiej, Matki Bożej Bolesnej (Zaśnięcia, Pogrzebu i Wniebowzięcia). Kaplice te nazywane są dróżkowymi, bowiem przy nich w czasie odpustu odprawiane są specjalne nabożeństwa, tzw. dróżki.

Muszę przyznać, że nie odkryłam jeszcze wszystkich tajemnic tego sanktuarium, nie chodziłam po dróżka od kapliczki, do kapliczki, ale wierzę, że jeszcze tam wrócę by powierzać Matce Bożej Wysłuchującej intencje mojego serca. (50kB)


Warto odwiedzić to Sanktuarium w każdym czasie - w ciągu roku jest tu cicho i spokojnie, w okresie Wielkiego Postu, Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i Uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej do Kalwarii Pacławskiej przybywają rzesze pielgrzymów pieszo, a także samochodami indywidualnie i w grupach zorganizowanych.

Matkę Bożą Kalwaryjską, Wysłuchującą prośmy o:
- dobrą pogodę dla rolników, sprzyjającą zbieraniu plonów,
- łaski ofiar powodzi, aby dzięki hojności bliźnich odbudowali utracone domy,
- życie wieczne dla ofiar katastrofy pod Smoleńskiem i zmarłych w czasie wakacji,
- trzeźwość w naszych rodzinach, aby alkohol nie niszczył relacji z bliskimi.

Magdalena Święcka