(113kB)
Łopienka - miejsce kultu Maryjnego

(25kB)Łopienka - to wieś już nie istniejąca leżąca w Bieszczadach, z dala od głównej drogi między Terką a Dołżycą. Wieś została zniszczona, a jej mieszkańcy wysiedleni w okresie II wojny światowej i w trudnych czasach powojennych.

Po dawnej wsi ocalała - dzięki staraniom Pana Zbigniewa Kaszuby z Warszawy została odbudowana - jedynie dawna cerkiew - murowana świątynia w Łopience.

(41kB) Przed wojną Łopienka znana była z posiadania cudownej, łaskami słynącej ikony Matki Bożej Łopieńskiej wzmiankowanej już w 1756 roku, przeniesionej do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku, ukoronowanej w 1999 roku, koronami papieskim, poświęconymi przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Zamościu.

Obecnie w świątyni znajduje się kopia ikony Matki Bożej Łopieńskiej namalowana przez Panią Jadwigę Denysiuk z Cisnej i poświęcona podczas pierwszego po II wojnie światowej Odpustu w Łopience - 1.10.2000 roku.

We wnętrzu świątyni znajduje się także wykonana wyłącznie z drewna uformowanego przez naturę figura Chrystusa Bieszczadzkiego - Chrystusa Frasobliwego - zamyślonego nad losami, tych którzy zostali wysiedleni, wsłuchanego w śpiew ptaków, zatroskanego o przybywających pielgrzymów - turystów.

(44kB) Łopienka jest miejscem szczególnym, miejscem dialogu i pojednania, miejscem modlitwy ekumenicznej o jedność chrześcijan.

Do Łopienki pierwszy raz trafiłam niespodziewanie w czerwcu 2007 roku. Trafiłam z koleżankami na nocleg do schroniska PTSM w Górzance koło Wołkowyi. Ksiądz Proboszcz Piotr Bartnik pokazał nam świątynię, którą się opiekuje i w której prowadzi prace konserwatorskie, a następnie zaproponował, abyśmy pojechały do Łopienki. Kilka miesięcy później byłam w Łopience, jako świadek na ślubie jednej z koleżanek uczestniczek czerwcowej wyprawy.

(13kB) W następnym roku wybrałam się w Bieszczady dwa razy. Uczestniczyłam w pielgrzymkach z Górzanki na odpust do Polańczyka - do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości - 3 maja i do Łopienki - w I niedzielę października.

XVI Odpust w Łopience - 4 października 2015 roku.

Ksiądz Piotr Bartnik zaprasza na pielgrzymi szlak
z Górzanki do Łopienki
wymarsz 7:00
Msza Święta odpustowa w Łopience 10:30

W sobotę lub niedzielę raniutko warto zajrzeć do Świątyni w Górzance, albo teraz odwiedzić stronę parafialną http://www.parafia-gorzanka.pl

Odpust w Łopience najwygodniej jest dojechać samochodem, ale można także wyruszyć z miejscowości Górzanka i przejść pieszo z pielgrzymką przez góry, a następnie okazją wrócić na kwaterę. Przejście z Górzanki do Łopienki zajmuje ok. 2,5h. Łopienka położona jest ok. 30 min (pieszo) od drogi asfaltowej z Terki do Dołżycy. W wsi Polanki trzeba wejść na drogę szutrową do Łopienki, miejsce to jest oznaczone, przy drodzie asfaltowej jest parking.

W Bieszczady nawet poza sezonem można dojechać autobusami PKS lub NEOBUS z Rzeszowa, Sanoka, Leska. Z Sanoka i Leska jest więcej połączeń do mniejszych miejscowości w Bieszczadach - Polańczyka, Wołkowyi, Polanek. Od przystanku PKS w Wołkowyi do Górzanki jest ok. 4 km. Z Polańczyka do Wołkowyi można podjechać "stopem". Drogę powrotną też można odbyć z pomocą życzliwych ludzi lub autobusami PTTK, jeśli są miejsca.

Informacje: Złota polska jesień w Bieszczadach, noclegi w Górzance, atrakcje w okolicy, odbust w Łopience

Przez Ręce Matki Bożej Łopieńskiej - Matki Bożej Pięknej Miłości - módlmy się:
- o pokój na świecie, a także w intencji uchodźców,i emigrantów i wszystkich decydentów,
- o Bożą Opiekę i zdrowie dla troszczących się o zachowanie dziedzictwa kulturowego Bieszczad,
- o łaski potrzebne gościnnym i otwartym na przyjmowanie turystów mieszkańcom Bieszczad,
- o wzrastanie nas i naszych rodzin w Miłości Boga i bliźnich.
- o łaskę pielgrzymowania w te niezwykłe miejscaKilka zdjęć z pielgrzymki Górzanka - Łopienka - 7 październik 2012
(55kB) (49kB) (54kB) (59kB) (65kB) (55kB) (55kB) (54kB)

Magdalena Święcka